Masáž baňkami
Baňkování
Baňkování (vakuoterapie) je jedinečná účinná masážní a léčebná technika, při které dochází k velmi intenzivnímu prokrvení masírované části. Původ baňkování je připisován starověké Číně. Prostřednictvím baněk lze zmírnit či odstranit celulitidu, bolesti zad a kloubů, osvědčily se i při léčbě migrény, cukrovky, vysokého krevního tlaku, zažívacích problémů, dny, potížích se žlučníkem a bolestí provázejících menstruační cyklus atd.
Princip a délka baňkování
Na povrch kůže (v oblasti zad, podbřišku, lokte, kyčelního kloubu, kolen, chodidel nebo kotníku) se přikládají speciální baňky určené k baňkování, ve kterých je po přiložení vytvořen podtlak (vakuum). Poté je kůže a povrchová vrstva svalů vtažena dovnitř a držena v baňce.Při klasickém baňkování se používají skleněné baňky a k vytvoření podtlaku slouží zažehnutý lihový tampón upevněný do pinzety nebo peánu, který se před lokální aplikací na chvíli vloží do baňky.
Délka baňkování je individuální, pohybuje se mezi 20 – 45 minutami, doporučuje se provádět baňkování dvakrát až třikrát týdně. Obvykle již po první proceduře se dostavuje značný pocit úlevy.
Při baňkování dochází k intenzivnímu prokrvení míst, kde byly baňky přiloženy (mechanický účinek). Baňkování ovlivňuje vnitřní orgány (reflexní účinek) a napomáhá odstraňovat toxické látky z těla ven (detoxikační účinek).
Pro koho je vhodné baňkování?
Pro ty, kteří trpí bolestmi hlavy, migrénou, bolestí zad, bolestivou menstruací, ledvinovými obtížemi, tenisovým loktem, bolestí kolenního kloubu, celulitidou, rýmou, astmatem, zánětem průdušek, revmatickými obtížemi, chronickou zácpou atd.
Pro koho není vhodné baňkování?
Baňkování není vhodné pro osoby trpící celkovou infekcí, horečkou, celkovým tělesným vyčerpáním, popáleninami, trombózami, křečovými žilami, gangrénami, otevřenými ranami nebo hnisavou infekcí. Baňkování není vhodné pro ženy v období těhotenství a v období menstruace.